Dotacje unijne w ramach działania 8.2 możesz znaleźć na dabrowsky.pl. Najlepsi fachowcy w warszawie, elektrycy, hydraulik warszawa są w bardzo dobrych cenach.
Kategorie: Wszystkie | Jedzenie | Kultura | Miejsca | Muzyka | Podróż | Praca | Samoloty
RSS
poniedziałek, 21 czerwca 2010
Boracay - perła Filipin - najlepsza plaża na świecie!!

 

Mały śmigłowy samolot zabrał nas w godzinną podróż z Manili na wyspę Boracay. Pierwsze wrażenie po wylądowaniu na piaszczystym lotnisku było odrzucająca. Wedrówka do portu pośród ubóstwa, rozpadających się domów i fetoru nie jest najlepszym z możliwych rozwiązaniem.

Łódź na Boracay kosztuje w sumie 100 PHP (3 bilety) i trwa 15 minut. Wszystkie wcześniejsze wrażenia zabija dopiero widok White Beach - plaży długiej na 5 km z idealnie białym piaskiem. Przybyliśmy tutaj w czerwcu - określanym jako low season (zaczyna się sezon deszczowy i nocami czasem może padać). Generalnie jak dla mnie pogoda jest bardzo dobra. Temperatura 32 -35 stopni, w dzień zazwyczaj pełne słońce :-).

 

Ceny na Boracay : Noclegi od 1000 PHP za pokój doba. Są również pojedyńcze hotele bardziej luksusowe za cene 10x wyższą jak two seasons - którego właścicieli udało mi się poznać i wyminić business cards. Zależą również od sezonu - w High season ceny 2-3 razy wyższe (grudzień - kwiecień) Jedzenie podobnie - od 70 do 300 PHP. W cenie od 250 PHP dostaniemy obiad w formie bufetu all you can eat. Życie toczy się tylko i wyłącznie na plaży.

Z nogami w białym piasku jem śniadanie i obiad, podziwiając otaczający błękit. Bezpieczeństwo Boracay buduje swój image jako wyspy przyjaznej i spokojnej. Jest bardzo bezpiecznie i spokojnie. Po 4 dniach nie widziałem żadnej bójki ani nie słyszałem o żadnym przykrym incydencie.

Jak dotrzeć ? Cebu Pacific - od 25$ samolot z dowolnego zakątka Filipin 1200 PHP Zest Air około 20$ - 1000 PHP Łódz z Manili - 12 godzin - ceny nie znam Co robić ? Plaża plaża plaża, nurkowanie, pływanie łodzią, gra w golfa, imprezy w klubach, łowienie ryb, odpoczywać !!

Filipiny - Manila

I dotarliśmy pełną nocą do Manili - stolicy Filipin. Mieliśmy szczęście, że z lotniska odebrała nas zaprzyjaźniona filipińska rodzina. Manila jest miastem mrocznym i ciemnym w porównaniu do przepełnionen neonami Korei. Pierwsze wrażenie to szalony ruch uliczny nie przestrzegający żadnych reguł - pędzący to  lewo to w prawo.

Filipiny są raczej państwem bardzo ubogim. Średnie zarobki to tylko 120$ do 200$ a ceny nie są wcale odpowiednio niższe. W Manili za dwa dni mamy lot na Boracay. Generalnie wszyscy będą zwracać uwagę na europejskie twarze - w stolicy nie ma żadnych turystów. Na każdym rogu security oraz Pulis z długą bronią. Przed wejściem do prawie każdego sklepu szybka kontrola ,,osobista'' sprawdzenie czy nie wnosimy broni itd.

 

Życie mieszkańców Manilii toczy się w wielkich centrach handlowych - pewnie jedne z największych na świecie. Temperatura rzadko kiedy spada poniżej 30 stopni. Ceny w Manili oczywiście są stosunkowo niskie :

100 PHP = 2$

Autobus - 7 PHP (PUJ)

Riksza - 5-10 PHP osoba

Obiad - 100 PHP

Piwo - 40 PHP (sklep)

Club piwo - 70 PHP

Taksówka - od 70 do 300 PHP dystans i godzina

Rodzina Filipińska jest zazwyczaj dosyć mocno rozbudowana. Ta, która nam pomagała liczyła 20 osób i wyszyscy mieszkali w jednym domu ... Na lotnisku czekało na nas 8 osób :-).

Jedzenie na Filipinach jest bardzo zróżnicowane - miks wpływów hiszpańskich i amerykańskich - zarówno w kuchni i jak i kulturze. Je się bardzo i to bardzo dużo mięsa. Nie zdawałem sobie sprawy że kultura koreańska jest tak bardzo eksportowana do tych Państw. Muzyka nawet alkohole można kupić bez problemu.

 

sobota, 05 czerwca 2010
[Video] Hyundai - Parking w porcie w Ulsan

Dziennie parkowanych jest ponad 3000 samochodów :-). W Korei samochody są zazwyczaj białe albo czarne. Na Parkingu widać różne kolory ponieważ wszystko idzie na eksport. Eksport samochodów Hyundai na cały świat.

Koreańska kuchnia - videopiątek, 04 czerwca 2010
Merytoryczna dyskusja przed wyborami

Hyundai - fabryka w Ulsan - zarobki oraz trochę statystyki

W Ulsan mieści się największa część koncernu Hyundai, ponieważ zlokalizowana jest tutaj fabryka samochodów (1 700 000 sztuk rocznie) oraz stocznie. Hyundai posiada w Korei jeszcze dwie mniejsze fabryki, ale ta ma znaczenie strategiczne. Na świecie fabryki zlokalizowane są również w Czechach, Rosji, Turcji, USA i Chinach oraz Indiach.

Ulsan jest miastem położonym nad samym morzem i pełni funkcję portu eksportowego dla samochodów Hyundaia. Znajdują się tutaj również olbrzymie stocznie tego koncernu. Ulsan zawdzięcza koncernowi większość inwestycji w mieście. Koncern zatrudnia w fabryce samochodów 32 000 osób!! Lokalny University of Ulsan jest w sponsorowany przez Hyundai Heavy Industry.

Na terenie zakładu znajdują się :

- 4 różne fabryki

- zatrudnianych jest 32 000 osób

- 24 kafeterie

- zarobki na taśmie 30 000 USD, inżynier 70 000 USD - (to może być niestety propaganda)

- czas pracy 10-12h dziennie 5 dni w tygodniu

- przedszkola szkoły w okolicy itd..

Obok fabryki ogromny port gdzie samochody ładowane są do potężnych statków transportowych. O dziwo kierowcy , którzy przeprowadzają samochody z fabryki do portu prowadzą je z wielką werwą i temperamentem - podobno liczy się każda sekunda :-)