Dotacje unijne w ramach działania 8.2 możesz znaleźć na dabrowsky.pl. Najlepsi fachowcy w warszawie, elektrycy, hydraulik warszawa są w bardzo dobrych cenach.
Kategorie: Wszystkie | Jedzenie | Kultura | Miejsca | Muzyka | Podróż | Praca | Samoloty
RSS
poniedziałek, 22 marca 2010
Różnice kulturowe I

Oczywiście wsześniej wspominałem, że Korea wygląda bardzo europejsko ale najwięcej odmienności zauważymy na polu kulturowym. Zachowania i relację między ludźmi są całkowicie inne i mogą być początkowo niezrozumiałe.

1. Wiek jest wszystkim - młodsza osoba szanuje osobę w starszą od siebie nawet o rok. W przypadku własnego np. starszego brata nie może do niego mówić po imieniu tylko używa specjalnego zwrotu hyung lub oppa. Jeżeli jesteśmy w tym samym wieku to możemy zostać przyjaciółmi - oczywiście się to zmienia i nie każdy aż tak surowo tego przestrzega.

2. Nazwisko Generalnie używa się głównie nazwiska aby zwrócić się do kogoś - prawie nigdy imienia - często są dziedziczone

3. Przepraszam -Jeżeli ktoś Ciebie potrąci na ulicy a niestety nie jesteś jego znajomym nie usłyszysz przepraszam :-)

4. Dotyk - raczej unikany - uścisk dłoni jest jak najbardziej ok ale całkowicie odmienny od europejskiego. Zazwyczaj bardzo łagodny i delikatny. Nikt się tutaj nie przytula na powitanie ale ... udało nam się nauczyć koreanki że nasza europejska kultura nakazuje całować się trzy razy na powitanie i pożegnanie i robią to z checią :D:D

5. Ukłon :-) tradycyjne przywitanie - im niżej się kłaniamy tym więcej szacunku okazujemy a ręce spoczywają na udach.

6. Dwie ręce -  jeżeli możemy podajemy wszystko dwoma rękami - okazuje to oczywiście szacunek ale świadczy o tym, że całe ciało jest skupione na tej czynności i o dziwo to działa - zawsze pamiętałem co komu dałem - podobnie z odbieraniem rzeczy. Stosuje się to głównie w miejscu pracy i w stosunku do osób starszych. Młodzi są bardziej wyluzowani.